Strona główna

Czym jest oczomyjka?

oczomyjkaOczomyjki uważane są za urządzenia awaryjne, które wykorzystuje w swoich przedsiębiorstwach wielu właścicieli. Celem oczomyjek jest ochrona życia i zdrowia osób, które na co dzień narażone są na pracę w niezwykle trudnych warunkach, jak toksyny, pyły, czy substancje żrące. Oczomyjka może zostać również zastosowana w miejscu, w którym praca odbywa się w wysokiej temperaturze. Zarówno oczomyjka, jak i urządzenia natryskowe w postaci pryszniców mają za zadanie usunąć z powierzchni ciała wszelkie substancje, które mogą uszkodzić skórę i wpłynąć negatywnie na stan zdrowia pracownika. Dzięki takiemu zastosowaniu miejsce pracy staje się bardziej przyjazne i bezpieczne, a pracownicy czują się bardziej komfortowo. Zarówno oczomyjka, jak i natrysk sprawiają, że substancja zostanie spłukana, zanim negatywnie odbije się na stanie zdrowia danego pracownika.

Gdzie najczęściej stosuje się oczomyjki?

Zarówno oczomyjka, jak i natrysk stosowane są w miejscach, gdzie pracownicy narażeni są na kontakt z toksycznymi substancjami. Mogą być to kwasy, sole i zasady, czyli silne substancje chemiczne. Urządzenia te swoje zastosowanie znajdą również wszędzie tam, gdzie pracownik ma kontakt z substancjami toksycznymi, łatwopalnymi i wybuchowymi.

Oczomyjka najczęściej mieści się w zakładach:

  • Odlewniczych,
  • Chemicznych,
  • W hutach,
  • W odlewniach,
  • W lakierniach,
  • W zakładach produkcyjnych,
  • W stacjach uzdatniania wody,
  • W oczyszczalniach ścieków.

Kiedy instalowanie oczomyjek jest obowiązkowe?

Przepisy zmieniają się praktycznie cały czas. Każdy przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę, że oczomyjka może uratować życie pracownika, dlatego instalacja jej powinna być przeprowadzana nawet bez odgórnego nakazu. Obecne przepisu BHP mówią o tym, że oczomyjka i natrysk bezpieczeństwa powinny być instalowane wszędzie tak, gdzie pracownicy mają jakikolwiek kontakt z substancją żrącą. Nie ma znaczenia jej ilość. Wystarczy, że jest to absolutne minimum i to upoważnia pracodawcę do tego, aby oczomyjka znalazła się w jego zakładzie pracy. Ilość substancji zależy jednak od ilości danych urządzeń. Każdy pracownik powinien mieć szybki i łatwy dostęp do urządzeń. Oczomyjka powinna być umieszczona w odległości nieprzekraczającej 20 metrów od stanowiska pracy.

Czy warto bez odgórnego nakazu instalować oczomyjki?

Oczywiście, że tak. Oczomyjka to urządzenie, które w szybki i bezpieczny sposób może uratować wzrok użytkownika. Praca w pyłach i wysokiej temperaturze również stanowi niebezpieczeństwo dla osób pracujących, dlatego oczomyjka powinna stanowić stały element każdego przedsiębiorstwa, w którym zatrudniani są ludzie. Warto zainwestować również w natrysk bezpieczeństwa, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo. Oczomyjka nie jest urządzeniem drogim i dużym, dlatego tym bardziej warto rozważyć jej zakup. Badania dowodzą, że oczomyjka może w skuteczny sposób wypłukać wszelkie niebezpieczne i żrące substancje, zanim zdążą negatywnie wpłynąć na zdrowie i życie osoby mającej kontakt z niebezpiecznymi substancjami.