Jak chronić oczy przed światłem?

Towarzyszą nam już od kilku wieków, początkowo używane były by ukryć reakcję, a następnie przez chorych, którzy cierpieli na światłowstręt z powodu syfilisu, a także przez mieszkańców terenów o stałej pokrywie śnieżnej. Ciemne okulary, bo o nich tu mowa są dziś tak powszechne, że mało kto zastanawia się nad tym, jakie parametry powinny posiadać. Poza dobraniem okularów do kształtu twarzy i osobistych upodobań, warto wiedzieć czym różnią się dobre okulary przeciwsłoneczne od tych niewartych uwagi.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest filtr UV. Nasze oko posiada mechanizm obronny przed prześwietleniem. Polega on na zwężaniu się źrenicy przy dużym naświetleniu, by zmniejszyć ilość szkodliwych promieni, które dostają się do oka. Zakładając okulary redukujemy działanie tego mechanizmu, gdyż źrenica nie zwęża się w tym samym stopniu, a zatem przepuszcza szkodliwe promieniowanie. Koniecznie trzeba więc zrekompensować w jakiś sposób ten brak. Kupując okulary przeciwsłoneczne upewnijmy się, że soczewki posiadają filtr UV 400, co oznacza, że blokowane są wszystkie zakresy szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.

Kiedy już zabezpieczyliśmy się od szkodliwych promieni, chcielibyśmy się upewnić, że nie będzie nas razić także światło odbite. W tym celu, nasze okulary powinny posiadać filtr polaryzacyjny, który zniweluje oślepiające odblaski światła od wody, śniegu, szyb czy nawet piasku. Okulary takie zwiększają ponadto kontrast, jednocześnie nie przekłamując kolorów, co jest szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania na przykład w ruchu ulicznym, gdy nasza szybka reakcja zależy od tego jak bardzo przyzwyczajeni jesteśmy do konkretnych barw, na przykład znaków drogowych, a także nie utrudnia oceny odległości.
Trzecią sprawą jest kolor szkieł. Wbrew pozorom ma on znaczenie nie tylko dla naszego wyglądu, ale i dla funkcji okularów.
Szkła koloru żółtego, pomarańczowego czy różowego przeznaczone są raczej na pochmurne dni lub do wnętrz, oświetlonych stałym, sztucznym oświetleniem, które męczy oczy. Ten kolor przynosi ulgę, ale także poprawia kontrast widzenia.
Szkła koloru szarego, zielonkawego oraz jasnoniebieskiego Chronią oczy lepiej, dlatego przeznaczone są do stosowania w słoneczne dni, na przykład do prowadzenia samochodu.
Szkła brązowe najlepiej zatrzymują kolor niebieski, a więc dobrze jest nosić je w bardzo słoneczne dni, szczególnie, gdy oczy nie mają żadnej innej osłony.
Szkła prawie czarne, granatowe i ogólnie ciemne przeznaczone są głównie do stosowania w warunkach zimowych, na przykład przez narciarzy. Pochłaniają one sporo światła, więc dobrze sprawdzają się w warunkach, gdy przejrzystość powietrza jest wysoka, a ponadto do nasze oczy narażone są na dużą ilość światła odbitego.
Wybierając okulary, zwróćmy uwagę na to, by jak najlepiej służyły celowi, do którego je przeznaczamy oraz by w jak najlepszym stopniu chroniły nasze oczy. Czasem warto kupić soczewki renomowanej firmy, zamiast tanich plastików ze stojaka w markecie. Szczególnie, że nie jest to wydatek niebotyczny.