Jak dbać o wzrok?

Wzrok to taki element naszego życia, o który powinniśmy dbać codziennie. Jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu po prostu widzimy wszystko co nas otacza. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak łatwo można „popsuć” sobie oczy. Wada może bardzo szybko się pogłębiać dlatego należy zapobiegać niż leczyć. Dbanie o wzrok jest bardzo ważne na każdym etapie życia i w każdym wieku.

Oto kilka ważnych punktów w dbaniu o swój cenny wzrok:

  • Przede wszystkim dieta! To witaminy i dobrze dobrany jadłospis dostarcza organizmowi wszystkiego co potrzebne. Aby oczy dobrze funkcjonowały potrzebują niezbędnych witamin jak luteina, kwasy omega-3, cynk, witaminy A, C i E. Te wszystkie dobroczynne właściwości powinny na stale zagościć w naszych posiłkach. Wiele z nich znajdziemy w takich produktach jak: brokuł, marchewka, szpinak, jarmuż, ryby, wołowina, wieprzowina, owoce morza.
  • Kolejnym ważnym elementem jest umiar przy długim spędzaniu czasu przy komputerze czy telewizorze. Jeśli już musimy pracować zadbajmy o odpowiednie oświetlenie oraz przerwy kilku czy kilkunastominutowe, aby nawilżyć oczy. Dobrze robią one również na nasz kręgosłup i postawę.
  • Ćwiczenia wydają się banalne, jednak są bardzo ważne. Poprawiają ogólną kondycję organizmu, która ma niebywały wpływ na nasz wzrok.
  • Szczególnie latem trzeba uważać na słońce. Koniecznym jest zakładanie okularów, jednak te zwykłe, dość tanie nie dadzą takiej ochrony jak te profesjonalne z odpowiednim filtrem i ochroną. Wręcz przeciwnie, te „zwykłe” okulary mogą nawet nam zaszkodzić.
  • Odpowiednia ilość snu da nie tylko wytchnienia dla organizmu, ale także zadba o oczy.
  • Regularne badania u okulisty. Dla wielu osób trudne do wykonania, jednak wystarczy na prawdę badać się przynajmniej raz w roku, aby w odpowiednim momencie zauważyć powstającą wadę i zastosować okulary korekcyjne.

Te kilka zasad jest bardzo istotnych przy dbaniu o wzrok. Dzięki nim, może pomożemy sobie nie pogłębiać aktualnych wad, a może nawet wyeliminujemy ryzyko noszenia okularów? Warto wziąć sobie te rady do serca i je stosować.