Zalety i wady noszenia soczewek kontaktowych

Okulary czy soczewki kontaktowe? Takie pytanie zadaję sobie wiele osób, które dowiadują się o ich zbyt dużej wadzie wzroku. Wiele osób jest niechętna okularom i chce się zdecydować na soczewki. W tym artykule przybliżone zostaną wszystkie wady i zalety noszenia soczewek.
Pierwszą najważniejszą rzeczą jest pójście do okulisty i zbadanie naszych oczu pod kątem noszenia soczewek. Nie wszystkie osoby mogą nosić soczewki. Niektóre osoby mogą posiadać zespół suchego oka lub inne schorzenie i noszenie soczewek będzie dla nich bardzo uciążliwe, lub nawet niemożliwe.
Zaletą soczewek jest przede wszystkim to, że nie rzucają się one w oczy innym osobą. Wiele osób nie zauważy, że nosimy soczewki, dopóki im o tym nie powiemy. Soczewki są dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych fizycznie oraz tych, które wykonują fizyczną pracę. Okulary mogą spaść w trakcie ćwiczeń lub mogą zostać uszkodzone w jakiś inny sposób. Soczewkom to nie grozi. Kolejną zaletą jest to, że soczewki przylegają całą powierzchnią do oka i zawsze podążają tam, gdzie nasz wzrok. Osoby, które noszą okulary, często muszą przekręcić całą głowę, by zobaczyć jakiś punkt, który nie znajduje się na wprost nich.
Soczewki kontaktowe posiadają oczywiście swoje wady. Dla początkujących wadą może być samo ich założenie. Osoby bez wprawy będą się przy tym męczyć. Jednak nabiorą wprawy z czasem. Inną wadą jest większe zmęczenie oczu. Zwłaszcza pod koniec dnia. Jest wiele rodzajów soczewek. Osoby początkujące powinny zaczynać od jednodniowych. Soczewki takie szybko się zużywają i pod koniec dnia towarzyszy im już duży dyskomfort. Z czasem użytkownik może przerzucić się na soczewki wielokrotnego użytku lub na takie, które nosi się trybem ciągłym w dzień i w nocy. Można wtedy założyć soczewki i zapomnieć o nich na jakiś czas. Jednak wiele osób porzuca noszenie soczewek z powodu towarzyszącego im dyskomfortu. Nosząc soczewki, trzeba również dbać bardziej o higienę oczu oraz o nawadnianie ich poza pomocą kropli do oczu. Nosząc soczewki i nie dbając o higienę oczu, można łatwiej nabawić się na przykład zapalenia spojówek.
Soczewki kontaktowe mają swoje zalety i wady. Noszenie ich jest indywidualne dla każdego. Nie każdy może czuć się w nich dobrze. Gdy nie ma przeciw wskazań do noszenia soczewek, warto spróbować i samemu przekonać się, czy sprawiają one nam dyskomfort, czy nie.